Sørensen: Vi har en god og bred trup

Mange af os, der overværede AaB’s kampe i efteråret, kan have visse problemer med at følge direktør Poul Sørensens idé om klubbens førstehold. Han mener nemlig, at truppen er god og bred, til trods for de åbenlyse problemer holdet konstant befandt sig i igennem hele sæsonen.

– Jeg synes ikke, at det er en trup med mange mangler lige nu. Selv om lejeaftalerne er udløbet, har vi en god og bred trup. Men forstærkninger på enkelte positioner tror jeg, der er brug for, siger Poul Sørensen til Nordjyske.

Det sker forhåbenligt aldrig igen, at AaB skal igennem en sæson som den, der netop er afsluttet, og de fleste AaB fans vil sikkert tale for solide indkøb. Det skal man nok ikke håbe på. Poul Sørensen har sat det hele på stand by, indtil han ved, hvad han har af penge.

– Vi er ved at gøre den sæson op, vi lige har spillet. Og vi ved ikke engang, hvor mange tv-penge vi får. Men vi kan roligt sige, at vi ikke får de tv-penge, vi forventede, da sæsonen startede. Det giver en 10. plads ikke mulighed for. Derudover er vi igang med at genforhandle sponsorater, og vi har en køb- og salgsituation på spillersiden, så vi gør ikke noget, før vi har et sikkert overblik over, hvad vi har råd til. Det har vi ikke lige nu, siger Poul Sørensen.

Share

20 Responses

 1. Bugge siger:

  Vi har tiltro til dig Lynge, er sgu sikker på du finder et ppar gode folk til at forstærke truppen :)

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Kasper N. siger:

  Jeg får simpelthen det ondeste deja-vu når jeg læser Hr. Sørensens udtalelser. Var det ikke selvsamme genier der mente holdet var godt nok, at talentmassen i klubben kunne løfte ansvaret? Man skulle tro at det kræver en vis intelligens at få en direktørpost, men det lader ikke til at den netop overståede sæson er blevet set på direktionsgangen i AaB.

  Jeg har trofast stået ved klubbens side siden jeg var 8 år gammel, men et eller andet sted så orker jeg ikke endnu en sæson med hovedpine, nedbidte negle, koldsved og usikkerhed!
  AGF opruster, SønderjyskE vil opruste.. Det ligner en dødelig leg mellem HB Køge, Lyngby og AaB om turen ned.

  Det må alt andet end lige være betydeligt klogere at brænde 10 millioner af og blive, frem for at miste 30 millioner ved at rykke ned ?!

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

  • Rasmus siger:

   Præcis samme tanke sidder jeg med!

   Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

   • Robin siger:

    Hørt…!

    Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

   • anders siger:

    det tænker jeg også. , man kan ikke spare sig ud af den krise man har , men jeg tro også på at aab har mange unge spiller der banker på første holdet , og de skal jo have chancen at spillede sig på første holdet . ellers var det ikke nogen ide at have ungdoms spiller i aab

    Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

  • Doevling siger:

   Jeg kan ikke være mere enig. Det er jo uhyggeligt at læse…Undskyld hr. Sørensen, men så du truppen i efteråret??? det er jo sådan ca. den samme som nu pt. Jeg holder det ikke ud hvis det igen skal være den inkompetente ledelse som ødelægger det for mit hjertebarn.

   Endnu mere træls er det sgu at læse hvor meget Ishocky opruster..(ved godt det ikke er samme beløb vi snakker, men alligevel)

   Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

  • Kasper siger:

   Hørt!

   Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 3. DanB siger:

  Set i bakspejlet skød jeg på en 10.plads til AaB i den forgangne sæson på baggrund af den økonomiske sitaution vi stod i + salget af de gode spillere og køb af … spillere af knap så god kvalitet. Så selvom sæsonen var et helvede og man bed sig selv i tungen efter hvert eneste dumme pointtab, så vi var ikke bedre end den 10 plads vi havnede på.

  Poul S. kommer med det svar jeg forventede, i min optik mangler vi vel 5-6 nye spillere, men vi har bare ikke økonomien til at få det hold vi ønsker kan begå sig i Lynges legendariske top 4. Kan vi få en stor angriber ind, Strandli lookalike og en målmand af kvalitet så er alle andre spillere en bonus jeg ikke havde regnet med. Vi er bare nødt til at bruge flere unge AaB’ere til at udgøre bredden, desværre… men sandt. Flere Lucas kopier, ja tak!

  FORZA DE RØDE

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

  • Doevling siger:

   Bare lige til orientering så er der altså væsentlig mange flere mio. at hente på TV- og præmiepenge ved at slutte i top 4 end nr. 10.
   Facts er bare at det kræver investering i spillertruppen for at en klub kan tjene de penge de gerne vil. Jeg ved sgu ikke hvad det er de render og venter på… Kasi Jesper måske?.

   Men i mine øjne så er der ikke anden udvej end af investere det nødvendige. Vi har alt for mange som ikke er gode nok i den trup. De skal skæres væk og så skal der handles kvalitet ind til start 11-eren og så må bænken fyldes op af talent.

   Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Morten siger:

  Igen sidder jeg og tænker, hvornår skifter vi ikke de store poster? Kan det gå mere slemt? Der skal ikke kun forekomme nyt blod i vores trup, men så sandelig også i bestyrelsen. Kom nu ud med de gamle rotter de har siddet der for længe.

  Som andre mener, så tror jeg desværre også det er at se at AaB kæmpe om bundplaceringer næste år. Desværre at se at det er gået ned af bakke siden vi tog guldet.

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Kasper Knudsen siger:

  Er rystet over den udmelding som han kommer med… Truppen er blevet smallere end den var i foråret og alligevel mener man at man har en god trup, det har man også – men de typer den består af og dens kvalitet beretter ikke mere end til de nederste 4. Jeg håber inderligt, at de overrasker – men det lader til at vi laver en Randers!

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 6. søren arildsen siger:

  Hvis jeg ikke husker forkert, har AaB lige solgt aktier for i omegnen af 40 mio. kr. Det burde jo være nok til at kunne polstre klubben til at hente et par klasse-spillere ind, som kan sikre, at AaB i det mindste ikke skal diskutere nedrykning i den kommende sæson.

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

  • Kasper siger:

   Det dækker jo udelukkende gæld.

   Nok tvivler jeg også på hr. Sørensens udtalelser, men jeg vil ikke have noget imod, at han griner til sidst, da en massiv talentmasse har kørt en midterplacering hjem til os. Man har vel lov til at drømme.

   Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Morten MS siger:

  Den indstilling hører 1. division til

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 8. Simon siger:

  unskyld AaB fans men jeg syntes i tager det for hårdt syntes der er 2 mangler venstre bcak og målmand vi får Tracy tilbage han gør curth bedre men sine hovedstød og opmærksomhed i feltet= en n’doye i lidt dårligere udgave og rolfe er klar igen han var mangel i efteråret også due var det syntes ikke det ser så sort ud drenge husk Lucas bli’r bedre dag for dag :D

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 9. Michael siger:

  a hva?!!

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Thomas P. siger:

  Jeg vil ha AaB tilbage! Få styr på Hornevej… Det kan for faen ikke være så svært!

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 11. Tommas Jensen siger:

  Gad vide om poul sørensen tæller alle ishockey spillerne og kollege eleverne med når han siger vi har en god og bred trup ???

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

 12. Marlo siger:

  You’ve magnaed a first class post

  Enig eller uenig: Thumb up 0 Thumb down 0

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Disse HTML koder og attributter er tilladte: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>